Sandbox Nedir?

Günümüzde kurumlar, mevcut kullandıkları antivirüs ve uç nokta koruma çözümlerinde tespit edilememiş; bilinmeyen kötü amaçlı yazılımlar, yeni virüsler ve fidye yazılımları, sıfırıncı gün (Zeroday) zafiyetlerini istismar eden gelişmiş atakların artan sayısı ve karmaşıklığı sebebi ile tehditlere karşı koruyacak yeni nesil güvenlik teknolojilerine gereksinim duymaktadırlar.

Gelişmiş atakları tespit etmekte etkili olan Sandbox çözümü Gelişmiş Tehdit Koruması (Advanced Threat Protection-ATP) sistemlerinin de önemli bir parçası haline gelmiştir.

Sandbox, kullanıcıların çalıştıkları uygulamayı, sistemi veya platformu etkilemeden, zararlı yazılım bulaştırmadan, programları çalıştırmasını veya dosyaları yürütmesini sağlayan, gerçek sistemden yalıtılmış ve kısıtlı olarak dizayn edilmiş bir test ortamıdır.

Ana makineye veya işletim sistemine zarar verme riski olan; test edilmemiş, güvenilir olmayan programlar veya web siteleri kullanımı Sandbox çözümü sayesinde oluşabilecek tehditlerin önüne geçmektedir.

Sandbox içerisinde bir program çalıştırıldığında normal bir sistem üzerinde çalışıyormuş gibi aynı işlevleri yerine getirir; ancak uygulamanın oluşturmayı veya değiştirmeyi istediği herhangi bir şey, program çalışmasını durdurduğu anda yapılan tüm işlemler kaydedilmemektedir, yani saklanmamaktadır.

Sandbox sistemler aynı zamanda program kodunun çalışma mekanizmasını inceleyerek belirli zararlı yazılım tehditlerini analiz etmekte ve sisteme zarar verecek herhangi bir olay gerçekleşmeden önlem almaktadır.

 

Sandbox hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

SyberCode olarak Sandbox çözümümüz hakkında sizleri daha detaylı olarak bilgilendirmek isteriz.

Sandbox çözümü ve diğer çözümlerimiz ile ilgili bize ulaşmak için buraya tıklayınız.