Bilgi Güvenliği Nedir? Nasıl Sağlanır?

Bilgi güvenliği, kişisel verilerin saklanması veya bir yerden başka bir yere aktarılması sırasında yetkisiz erişime ve değişikliğe karşı korunması için tasarlanmış bir dizi uygulamadır.

Bilgi güvenliği yalnızca bilgileri yetkisiz erişimden korumakla ilgili değildir. Bilgi Güvenliği temel olarak bilgiye yetkisiz erişimin, bilginin kullanılması, ifşa edilmesi, bozulması, değiştirilmesi, kaydedilmesi veya yok edilmesini önleme uygulamasıdır. Bilgi fiziksel veya elektronik olabilir. Bilgi, sizin bilgileriniz olabildiği gibi herhangi farklı bir şey de olabilir veya sosyal medyadaki profiliniz, cep telefonunuzdaki verileriniz, biyometriniz vb. diyebiliriz. Bu nedenle bilgi güvenliği, kriptografi, mobil bilişim, siber adli tıp, sosyal medya vb. gibi pek çok araştırma alanını kapsar. Bilgi güvenliği yaygın olarak bilinen Gizlilik, Bütünlük, Erişilebilirlik adındaki 3 temel unsurdan oluşmaktadır;

Gizlilik

Gizlilik, bilgi güvenliğinin temel unsurlarından biridir. Yalnızca yetkili kişiler eriştiğinde veriler gizlidir. Gizliliği sağlamak için güçlü parola, şifreleme, kimlik doğrulama ve siber saldırılara karşı önlem ve savunma gibi güvenlik için tasarlanmış tüm tekniklerin kullanılması gerekir. 

Bütünlük 

Bütünlük, verilerin korunmasını, yanlışlıkla veya kötü amaçla değiştirilmesini önlemeyi ifade eder. Siber tehdit aktörleri, verilere erişemedikleri zaman verileri değiştiremeyeceğinden, gizlilik için kullanılan teknikler veri bütünlüğünü koruyabilir.  

Erişilebilirlik

Erişilebilirlik, bilgi güvenliğindeki diğer bir temel unsurdur. Verilerinize yetkisiz kişiler tarafından erişilmediğinden, yalnızca izni olanların erişebildiğinden emin olmak hayati önem taşır. Bilgi güvenliğinde kullanılabilirlik, veri erişimini hesaplamak ve olağanüstü durumları kurtarma amacıyla daha iyi bir politika uygulamak için ağ ve bilgi işlem kaynaklarının daima erişilebilirliğinin sağlanması anlamına gelir. 

Bilgi Güvenliği Farkındalığı Sağlayacak adımlar

Kuruluşların, bilgilerinin güvenliğini sağlama konusunda çalışanlar için bilgi güvenliği eğitimi aldırması gerekir. Gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik, bir kuruluş içindeki bilgi güvenliği politikalarına rehberlik etmek için tasarlanmış bir modeldir. Kimlik avı saldırıları, siber suçluların kuruluşları hedef aldığı en yaygın yollardan biridir. Bilgi güvenliği farkındalığı eğitimi yoluyla kimlik avını tespit etmek için kurumdaki çalışanları eğitmek, kötü niyetli bir saldırıdan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

  • Mevcut sistemleri güçlendirin. Her kurum, güvenlik zafiyetlerini ortadan kaldırmak için düzenli olarak risk değerlendirme analizi ve penetrasyon testleri yaptırmalıdır.  Sonuçlara dayanarak, güvenlik zafiyetlerini giderme ve kuruluşunuzun gizli bilgileri korumasına yardımcı olabilecek ilkeler oluşturabilirsiniz.
  • Sistemleri düzenli olarak güncelleyin. Güncellenmeyen bir sistem pek çok güvenlik açığı içerebilir, bu nedenle  kurumdaki tüm sistemlerin düzenli olarak güncellendiğinden emin olun. Tüm cihazlarınızı koruyun.
  • Ağ etkinliklerini şüpheli davranışlara karşı izleyin.
  • Verilerinizi korumak için güçlü parolalar kullanın. Çoğu siber saldırı, genellikle zayıf parolalar kolaylıkla kırılabildiği başarılı olur. Bu, iş yerinizdeki tüm sistemlere bağlı kablosuz ağlara tam erişim sağlar. Bunun olmasını önlemek için oluşturacağınız güçlü bir parolada büyük ve küçük harfler,  simgeler ve sayılar bulunmalıdır. Belirli tarihler veya hatırlaması kolay terimler olmamalıdır.

 

Bilgi güvenliği hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

SyberCode olarak, Bilgi Güvenliği Farkındalığı Eğitimi başta olmak üzere tüm ürün ve hizmetlerimizle ilgili sizleri daha detaylı olarak bilgilendirmek isteriz.

Diğer çözümlerimiz ile ilgili bize ulaşmak için buraya tıklayınız.